Непотизм

За останні 6 років в Україні створено солідну законодавчу базу для протидії корупції. Однак навіть спеціаліст не завжди може в ній розібратись. Тому ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції», виконуючи свою статутну діяльність, розпочинає серію просвітницьких публікацій для широких верств населення. Пам'ятаємо про хештег #АнтикорупційнаОсвіта, за допомогою якого можна знайти цікавий матеріал.
Сьогодні поговоримо про непотизм. Можливо невідоме слово, так? А якщо вказати, що непотизм – те саме кумівство? Давайте розберемося!
Сambridge Dictionary визначає непотизм як використання влади або впливу з метою отримання хорошої посади чи несправедливих переваг для членів родини. Тобто посадова особа сприяє просуванню родичів або знайомих незалежно від їх професійних якостей та досягнень, віддаючи перевагу таким родичам перед більш кваліфікованими кандидатами. Непотизм є різновидом фаворитизму (висування, призначення на посади людей на підставі особистих зв’язків) та однією з форм прояву корупції.
Цікаве походження цього терміну. Він походить від латинського nepos (небіж, племінник), і пов’язаний з практикою роздачі головами католицької церкви Риму високих церковних посад своїм родичам (в першу чергу, племінникам) у середньовіччя. Пізніше цей термін став застосовуватися до надання незаконних та несправедливих переваг родичам чи членам родини при розподілі посад або винагород за роботу.
Близьким до непотизму є кронізм — практика призначення друзів або довірених осіб на керівні посади. Це також різновид фаворитизму. А поширене на теренах колишнього Радянського Союзу кумівство поєднує кронізм та непотизм.
В нашій країні можемо спостерігати негативну практику надання родичам або знайомим посад незалежно від їхніх професійних здібностей. А коли систематично призначають близьких осіб, друзів, кумів, знайомих, товаришів та співробітників на вищі посади органів державної влади, то це не тільки загрожує авторитету держави на міжнародному рівні, а й вказує на непрофесійність та неетичність як особи, яка призначає, так і особи, яка призначається.
Кумівство розквітло вже у перший рік президенства Володимира Зеленського. За цей час на відповідальні посади були призначені:
Голова СБУ Іван Баканов (друг дитинства, керівник «Квартал 95»);
радник секретаря РНБО з питань реінтеграції та відновлення Донбасу з 21 жовтня 2019 по березень 2020 Сергій Сивохо (шоумен, пародист, продюсер, учасник спільного проекту «Ліга сміху» з Володимиром Зеленським);
керівник Державного управління справами Сергій Борзов (директор команди Клубу веселих та кмітливих «Вінницькі перці», директор команди КВН «Збірна України»);
Перший помічник Президента Сергій Шефір (кінопродюсер, телепродюсер, сценарист, колишній директор «Студії Квартал-95»);
Перший заступник керівника Офісу Президента України Сергій Трофімов (виконавчий продюсер «Квартал 95») та інші.
Володимир Зеленський на прес-конференції, присвяченій річниці президенства наголосив, що такі призначення є наслідком «кадрового голоду в Україні», забуваючи при цьому, що гостра критика кумівства була одним з наріжних каменів його виборчої кампанії. А у багатьох країнах світу з низьким рівнем корупції та високою правовою свідомістю непотизм є абсолютно неприйнятним.
Звертаємо увагу на те, що в широкому сенсі кумівство (непотизм, кронізм) означає призначення на керівні та впливові посади не тільки кумів (як можна безпосередньо тлумачити це слово), а й будь-кого з оточення!